Item #:  COV93130DBK-3 ID #:  95337 Vendor SKU:  COV93130DBK-3
Measuring 93" X 130", This Deluxe Black Spa Cover Features A 5-inch Taper That Promotes Effective Water Runoff. With A 2.0 Foam Density, It Provides Excellent Heat Retention, Helping To Lower Energy Consumption Costs While Keeping Your Spa Warm. Built With Cal Armor Materials, The Cover Promises To Withstand The Rigors Of Outdoor Use, Making It An Ideal Solution For Spa Maintenance.
Key Features:
Sleek Black Finish
5-inch Taper For Water Runoff
2.0 Foam Density For Superior Insulation
Durable Cal Armor Material
Size: 93" X 130"
Energy-efficient Solution
Three-piece Design For Ease Of Handling
Weight: 90.00 lb
Used by Cal Spas
Most Popular
Quick Spa Parts - Hot Tub SPA COVER 93 X 93 BASIC 4-2.5" TAPER GRAY CAL ARMOR
Spa Cover 93 X 93 Basic 4-2.5" Taper Gray Cal Armor
Quick Spa Parts - Hot Tub SPA COVER 84 X 84 BASIC 4-2.5" TAPER GRAY CAL ARMOR
Spa Cover 84 X 84 Basic 4-2.5" Taper Gray Cal Armor
Quick Spa Parts - Hot Tub SPA COVER 84 X 84 BASIC 4-2.5" TAPER DARKBROWN CAL ARMOR
Spa Cover 84 X 84 Basic 4-2.5" Taper Darkbrown Cal Armor
Quick Spa Parts - Hot Tub SWIM SPA COVER 93 X 151 (4PC) DLX 5-3" 2.0 TAPER GRAY CAL ARMOR
Swim Spa Cover 93 X 151 (4Pc) Dlx 5-3" 2.0 Taper Gray Cal Armor
Key Features
Affordable hot tub replacement parts with the best-in-class quality
  • The very best in quality and customer services
  • Quick deliveries
  • Carries replacement parts for over 25 of the biggest brands in the hot tub industry
California Proposition 65
WARNINGS:
Specific Product, Chemical, and Area Exposure
Food Exposure
Wood Dust Exposure
Furniture Product Exposure
For more information on Prop 65, go to: www.p65warnings.ca.gov
Recently Viewed Items
Quick Spa Parts - Hot Tub Spa Cover 72" x 72" Tri Standard 5-3" Taper - brown
Spa Cover 72" X 72" Tri Standard 5-3" Taper - Brown
Quick Spa Parts - Hot Tub Spa Cover Ul Round Brown 78x78 H T
Spa Cover Ul Round Brown 78X78 H T
(103)
Quick Spa Parts - Hot Tub Spa Cover 76" x 84" Standard 5-3" Taper - Grey
Spa Cover 76" X 84" Standard 5-3" Taper - Grey
Quick Spa Parts - Hot Tub Spa Cover 64 x 84 Basic 4-2.5" Taper - Gray
Spa Cover 64 X 84 Basic 4-2.5" Taper - Gray
Quick Spa Parts - Hot Tub Spa Cover 93" x 200" Delux 5-3" 2.0 Taper - Gray
Spa Cover 93" X 200" Delux 5-3" 2.0 Taper - Gray