Item #:  COV78RDBG-3 ID #:  95323 Vendor SKU:  COV78RDBG-3
Invest In Your Spa's Longevity With This 78" Round Basic Cover, Featuring A 4-2.5" Taper For Efficient Runoff. The Gray Design Offers A Balance Of Style And Function, Ensuring Your Hot Tub Is Insulated From Harsh Weather While Retaining Heat. With An Emphasis On Durability, This Cover Helps To Protect Your Spa From Environmental Debris And Wear, Making It An Excellent Choice For Replacement. Overall, It Enhances Maintenance Efficiency And Supports The Performance Of Your Hot Tub.
Key Features:
4-2.5" Taper Design Minimizes Water Accumulation
Stylish Gray Finish Fits Various Settings
High-quality Insulation Promotes Energy Efficiency
Durable Material Withstands The Elements
Ideal Replacement For Many Round Spa Models.
Weight: 45.00 lb
Used by Cal Spas
Most Popular
Quick Spa Parts - Hot Tub SPA COVER 84 X 84 BASIC 4-2.5" TAPER GRAY CAL ARMOR
Spa Cover 84 X 84 Basic 4-2.5" Taper Gray Cal Armor
Quick Spa Parts - Hot Tub SWIM SPA COVER 93 X 151 (4PC) DLX 5-3" 2.0 TAPER GRAY CAL ARMOR
Swim Spa Cover 93 X 151 (4Pc) Dlx 5-3" 2.0 Taper Gray Cal Armor
Quick Spa Parts - Hot Tub SPA COVER 93 X 93 BASIC 4-2.5" TAPER GRAY CAL ARMOR
Spa Cover 93 X 93 Basic 4-2.5" Taper Gray Cal Armor
Quick Spa Parts - Hot Tub SPA COVER 84 X 84 BASIC 4-2.5" TAPER DARKBROWN CAL ARMOR
Spa Cover 84 X 84 Basic 4-2.5" Taper Darkbrown Cal Armor
Key Features
Affordable hot tub replacement parts with the best-in-class quality
  • The very best in quality and customer services
  • Quick deliveries
  • Carries replacement parts for over 25 of the biggest brands in the hot tub industry
California Proposition 65
WARNINGS:
Specific Product, Chemical, and Area Exposure
Food Exposure
Wood Dust Exposure
Furniture Product Exposure
For more information on Prop 65, go to: www.p65warnings.ca.gov
Recently Viewed Items
Quick Spa Parts - Hot Tub Swim Spa Cover 93 x 132 (3 Pc) Dlx 5-3" 2.0 Taper - Gray
Swim Spa Cover 93 X 132 (3 Pc) Dlx 5-3" 2.0 Taper - Gray
Quick Spa Parts - Hot Tub Spa Cover 84" x 84" Standard 5-3" Taper - Grey
Spa Cover 84" X 84" Standard 5-3" Taper - Grey
Quick Spa Parts - Hot Tub Spa Cover Ul 5-3 Balboa - Tan
Spa Cover Ul 5-3 Balboa - Tan
(94)
Quick Spa Parts - Hot Tub SPA COVER 87 X 87  BASIC 4-2" TAPER BLACK CAL ARMOR
Spa Cover 87 X 87 Basic 4-2" Taper Black Cal Armor
Quick Spa Parts - Hot Tub CoverSaver - 88" X 72"
Coversaver - 88" X 72"