Item #:  PUM15ATS-56F1S60HZ ID #:  95285
25% Off
Key Features:
Single-speed Design For Dependable Operation
Engineered For 240 Volts To Maximize Efficiency
Easy Integration With Various Spa Systems
Supports Water Circulation And Heating Processes
A Reliable Choice For Spa Maintenance And Performance
Details
Type Hot Tub
Voltage 230 Volts
Speed single
HorsePower 2
Amperage 6.8 Amps
Gallons Per Minute 140 GPM
Frame Size 48 Frame
Intake center
Discharge side
Discharge Type 2in Threaded
Wet End Discharge Orientation side
Overall Length 14in
Cord Length 5 ft.
Dimensions 14x 6x7
Weight: 44.00 lb
Used by Cal Spas
PUM15ATS-56F1S60HZ replaces the following part numbers: PUM22000966
Most Popular
Quick Spa Parts - Hot Tub EX2 4HP (3HP ACT) 230V 2SPD 60HZ 2"IN 48FR 12/3.5A
Best Pricing
Ex2 4Hp (3Hp Act) 230V 2Spd 60Hz 2"In 48Fr 12/3.5A
Quick Spa Parts - Hot Tub 2 SPEED Executive 48 Frame Waterway Pump 1.5 HP 115 volts 13.3/4.1 Amps 2" intake, 2" discharge 3420610-1A
2 Speed Executive 48 Frame Waterway Pump 1.5 Hp 115 Volts 13.3/4.1 Amps 2" Intake, 2" Discharge 3420610-1A
Quick Spa Parts - Hot Tub Waterway 2.5 HP EX2 48 Frame Wet End 310-2470
Waterway 2.5 Hp Ex2 48 Frame Wet End 310-2470
Quick Spa Parts - Hot Tub Pump Topside Air Bleed Silver
Pump Topside Air Bleed Silver
(80)
Quick Spa Parts - Hot Tub  PUMP UL USM CIRCULATION, 1 SPEED, 48 FRAME, 50/60HZ, 230 VOLTS (#1030120)
Great Deal
Pump Ul Usm Circulation, 1 Speed, 48 Frame, 50/60Hz, 230 Volts (#1030120)
Key Features
Affordable hot tub replacement parts with the best-in-class quality
  • The very best in quality and customer services
  • Quick deliveries
  • Carries replacement parts for over 25 of the biggest brands in the hot tub industry
California Proposition 65
WARNINGS:
Specific Product, Chemical, and Area Exposure
Food Exposure
Wood Dust Exposure
Furniture Product Exposure
For more information on Prop 65, go to: www.p65warnings.ca.gov
Recently Viewed Items
Quick Spa Parts - Hot Tub 1 SPEED - Waterway Executive 56 Frame Pump 4.0 HP 230 volts 2" x 2" 3711621-1D
1 Speed - Waterway Executive 56 Frame Pump 4.0 Hp 230 Volts 2" X 2" 3711621-1D
Quick Spa Parts - Hot Tub Pump, Laing Circ, Series E10, 3/4" Barbed, 240V, Molded Plug - D1
Pump, Laing Circ, Series E10, 3/4" Barbed, 240V, Molded Plug - D1
Quick Spa Parts - Hot Tub 2 SPEED - Executive 56 Frame Waterway Pump 3.0 HP 230 volts 2.5" x 2" 3721221-13
2 Speed - Executive 56 Frame Waterway Pump 3.0 Hp 230 Volts 2.5" X 2" 3721221-13
Quick Spa Parts - Hot Tub Pump, 3HP, 1 Speed, 56 Frame, XP3 Swim, 230 Volts, 60hz
Great Deal
Pump, 3Hp, 1 Speed, 56 Frame, Xp3 Swim, 230 Volts, 60Hz
Quick Spa Parts - Hot Tub 2 SPEED - Executive 56 Frame Waterway Pump 4.0 HP 230 volts 2.5" x 2" 3721621-13
2 Speed - Executive 56 Frame Waterway Pump 4.0 Hp 230 Volts 2.5" X 2" 3721621-13